O nás

V roce 2017 slaví naše tělocvičná jednota SOKOL CHUCHLE 110 let svého trvání. Její vznik a vývoj byl ovlivněn jak politickými, tak i hospodářskými podmínkami. Navzdory všemu, ale vytrvala naše jednota ve své činnosti v ideálech zakladetelů Sokola - Tyrše a Fügnera. Historii naší jednoty za první republiky není dnes možno přesně zmapovat, protože všechny písemné záznamy z této doby se v době okupace ztratily a pamětníci ustavení naší jednoty již nežijí. Vycházet můžeme pouze ze zlomku dokladů a vzpomínek starších členů. První veřejné cvičení se konalo 8.srpna 1909 a druhé 10.srpna 1910. Jedním z prvních náčelníků byl Josef Čumrda-Čech. Po první světové válce se sokolníci rozhodli zařídit si vlastní sokolovnu. Schůze přípravného výboru se konala 31.října 1920. Protože však jednota neměla dost finančních prostředků na postavení sokolovny nové, přistoupila k rekonstrukci bývalého obytného domu Josefa Czáka, který jej Sokolu věnoval. Rekonstrukce byla ukončena v listopadu 1922 a první cvičení zahájil náčelník Alois Čížek. V r.1937 zhotovily a darovaly jednotě její obětavé členky historický prapor, který byl slavnostně rozvinut u příležitosti dvacátého výročí ustavení T.J Sokol Chuchle 20.6.1937. Je jednou z mála památek, které se do dnešní doby zachovaly.

.

V posledních 10 letech se činnost naší jednoty značně rozšířila. Konají se pravidelná cvičení žactva, dorostu i dospělých, vánoční volejbalové turnaje  žen a turnaje mužů v malé kopané. Uspořádali jsme celou řadu celodenních výletů a jiných akcí pro dospělé i děti. Mimo jiné zde můžeme jmenovat: masopustní průvody a procházky, lampiónové podvečery s hrami, , drakiády, pálení čarodějnic v chuchelském lomu, pohádkové večery - spaní v tělocvičně a vánoční dílny, netradiční olympiády v sokolovně, předvánoční veřejné cvičební hodiny spojená s mikulášskou nadílkou, atletická odpoledne pro děti, spaní pod širákem v lese, turnaje ve stolním tenisu a další. Podílíme se spolu s místními hasiči na přípravě Dětského dne, organizujeme společné návštěvy divadel .

V srpnu 2002 postihly Velkou Chuchli velké záplavy, které zcela zničily mateřskou školu v ulici Starolázeňská. Po domluvě ÚMČ Velká Chuchle jako zřizovatelem a výborem T.J. Sokol Chuchle, který nabídl sokolovnu jako provizorní řešení pro provoz mateřské školy, byla v září 2002 mateřská škola v sokolovně opravdu otevřena. Cvičitelky a maminky z řad členů velmi pomohly s úpravami a vybavením prostor tělocvičny. Složky dospělých pak chodily cvičit do tělocvičny v základní škole a dětské složky obnovily svou činnost v březnu 2003, kdy se mateřská škola přestěhovala do upravených prostor v základní škole.

Na podzim 2006 jsme podali žádosti o granty MHMP na zateplení, opravu fasády a podbití střechy sokolovny.  K těmto úpravám došlo v červenci a srpnu 2007.  V dalším roce došlo k rozhodnutí nechat osadit zahradu herními prvky pro děti od firmy Tomovy parky. Dále jsme díky sponzorským darům mohli v roce 2015 koupit nový plynový kotel a dokončili jsme úpravy v přísálí, aby bylo kam uklízet židle pro návštěvníky větších akcí.  V  roce 2016  jsme nechali opravit a nově nalakovat podlahu na sále i v přísálí.