Z historie

Sem vložte podnadpis

Večer sokolských světel 2018 - PÁTÝ  ročník     slova Jariny Žitné - náčelnice ČOS

"Je nejvyšší čas dobře si uvědomit, že výchova tělesná v Sokole kráčí (nebo by měla kráčet!!) ruku v ruce s výchovou člověka jako takového. S výchovou moderního člověka, který si je vědom svých občanských povinností, vyznává úctu k životu svému i svých bližních, dokáže hájit svoje přesvědčení a dodržovat základní etické požadavky kladené na slušné lidi . To není málo - a působení na naši mládež v tomto smyslu je daleko obtížnější, než naučit žákyni kotoul nebo dobrého cvičence třeba veletoč. Většinou víme, co bychom měli v tomto smyslu předávat dál té mladší a nejmladší generaci.

Stojíme však před problémem, jak to udělat, abychom nepůsobili směšně, ale naopak dokázali důrazně předávat sokolské ( a lidské) ideály dál. Jistě tu hraje a bude hrát úlohu vystupování a chování cvičitele a jeho přirozeně získaná autorita, ale také dobře promyšlené a připravené akce, které zapůsobí nejen na rozumovou, ale především na citovou stránku mladého člověka. To byl důvod, proč jsme vymysleli "Večer sokolských světel" jako vzpomínku na ty, kteří zaplatili nejvyšší cenu za to, abychom my dnes mohli svobodně žít. Vhodné krátké slovo a světélka tiše plující po vodě jsou dostatečně emocionální na to, aby si to naše mládež pamatovala a uvědomila si, že svobodný život není samozřejmostí, že byl těžce vybojován - a že zápas za lidskou svobodu, bratrství - přátelství mezi lidmi není a nikdy nebude u konce. "

Troška historie nikomu neublíží  aneb proč právě památný den Sokola 8. říjen

Jako památný den sokolstva mohl být, samozřejmě vybrán i některý další den, který nějakým způsobem ovlivnil sokolskou činnost. 8. říjen byl vybrán proto, že právě v tento den, v nejtěžších chvílích národa sokolové dokazovali svou věrnost myšlence i republice a dokazovali to obětí nejvyšší - svým životem. Nebylo to nic nového. Už v době první světové války to byli sokolové, kteří tvořili páteř tehdejšího odboje domácího i zahraničního. Tehdejší starosta ČOS JUDr. Josef Scheiner poskytl peníze ze sokolské pokladny pro práci zahraničního odboje - a jak je známo, sokolové tvořili naprostou většinu v československých legiích na frontách ve Francii, Itálii a především v Rusku. Někteří z nich po návratu znovu dobrovolně narukovali, aby pomohli ubránit a vytvořit státní hranici s Maďarskem na jižním Slovensku. Netrvalo to dlouho - pouhých 20 let a byli to znovu sokolové, kteří se zapojili do obrany republiky, demokracie a svobody. Karl Herman Frank se vyjádřil docela lapidárně: "Ve spolku Sokol a jeho složkách nabývají stále více vrchu ony živly, které zamýšlejí přenést odpor k Říši do všech oborů. Sokolská organizace se stala shromaždištěm otevřeného i tajného odporu proti Říši!" Říšský protektor Konstantin von Neurath prohlásil v Norimberku při procesu s válečnými zločinci doslovně: "Sokol byl nejnebezpečnější protistátní organizací. To jsem nemohl trpět, to by byla zrada!" Oba měli pravdu - sokolové bez ohledu na politickou příslušnost se energicky zapojovali do odboje. K prvnímu rozsáhlému zatýkání sokolů došlo bezprostředně po 15. březnu, další po vypuknutí války 1. září 1939, k nejhoršímu došlo po nastoupení nového říšského protektora Reinharda Heydricha. 28. září 1941 bylo vyhlášeno stanné právo a popraveni představitelé Obrany národa, mezi nimi i vůdce sokolského odboje Augustin Pechlát. V noci ze 7. na 8. října téhož roku došlo k velké razii, při které byla pozatýkána většina sokolských činovníků jak v ústředí ČOS, tak i v župách. Následující den, 8. října byla Heydrichem oficiálně rozpuštěna ČOS a konfiskován majetek. K dalším obětem z řad členů Sokola došlo po úspěšném atentátu na Heydricha, i na válečných frontách.